Recyklácia papiera šetrí naše lesy

Papier sa nevyrába už len z dreva, ale aj recykláciou starých novín či časopisov.
Výrobný proces recyklácie papiera prebieha plne automaticky pod dozorom pracovníkov. Starý papier prechádza náročným procesom, v ktorého závere sa zmieša s pilinami dreva, bez ktorých by sa papier nedal vyrobiť ani pri recyklácii. „Ročne použijeme v továrni viac ako 600 000 ton starého papiera. To sa približne rovná množstvu papiera zo zberu novín, časopisov a ich príloh z celého Bavorska,“ hovorí špecialista na výrobu papiera Artur Stöckler. Starý papier však obsahuje aj niektoré znečisťujúce látky, ktoré musia byť v procese spracovania odstránené. Veľmi často sa medzi papierom nachádzajú aj plasty alebo CD disky, ktoré bývajú časťou prílohou v časopisoch. Na ich triedenie od papiera slúži triediaci bubon, ktorého filter všetky cudzie látky zadrží.

Po pretriedení začína samotný proces recyklácie. Starý papier však stále nie je pripravený do výroby. Tlačiarenská čerň by nový papier zafarbila, musí byť odstránená. Preto sa papier najprv rozpustí vo vode, čím sa rozloží na jednotlivé vlákna. Navlhčený papier prechádza do sudov, kde vznikne celulóza, ktorá prechádza do mydlovej zmesi. Mydlo sa naviaže na atrament a odstráni ho z papiera. Tak sa môže farba aj mydlo spoločne zozbierať.

Aj pri výrobe recykláciou musí byť primiešaná určitá časť dreva. Drevené triesky dodajú už často príliš krehkým vláknam recyklovaného papiera potrebnú stabilitu. Najprv sa papierová buničina zriedi s vodou a nastrieka na nekonečný pás. Valce vysušia papierový film. Pri teplotách okolo 60 °C prejde papier viacnásobným sušením rýchlosťou viac ako 90 km/h. Papier bude ešte nakoniec vyhladený a navitý do roliek. Takáto rolka váži zhruba 25 ton a je 6 metrov široká. Pre tlačiarne je to príliš veľa a tak krájač z jednej veľkej rolky spraví šesť menších. Novučičký papier je na svete.

Game info
Dátum pridania:
24-05-2014

107 x zobrazené Recyklácia papiera šetrí naše lesy

Najhľadanejšie tagy k tomuto príspevku: žiadne
Komentáre na facebook